Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
Blog nie aktywny. Dodaj notkę aby usunąć tą informację oraz reklamy w treści bloga
ANIME - co to jest

ANIME - co to jest

NOTKA NAPISANA Z MYSLA O PATRYCJI . PATI DO DLA CIEBIE :)


Anime (jap. アニメ animacja) to skrót wymowy angielskiego słowa animation w języku japońskim, oznaczający film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy wyłącznie do określenia japońskiej animacji. Wiele anime powstaje jedynie przy użyciu tradycyjnych metod animacji, jednak w ostatnich latach do produkcji części z nich używa się komputerów. Komputery wykorzystywane są w różnym stopniu: w niektórych filmach ich praca jest praktycznie niezauważalna, ponieważ twórcy ograniczyli ich użycie do minimum, np. pomagając sobie przy co trudniejszych animacjach. Inne z kolei anime, np. Appleseed z 2004 roku, bardzo dużo zawdzięczają komputerom – animacja do Appleseed powstawała w technikach 3D i 2D oraz motion capture. Warstwa fabularna anime jest zazwyczaj typowo fikcyjna; przykładowe anime zawierają w sobie większość z najważniejszych typów fantastyki, jakie istnieją. Anime emitowane są w telewizji, wydawane na nośnikach DVD i VHS, wprowadzane do kin, bądź zawierają się w grach komputerowych. Często powstają na podstawie mang. Fabuła niektórych anime posłużyła za kanwę aktorskich filmów lub seriali telewizyjnych.

Większość anime można skategoryzować w następujących typach produkcji:

filmy, trafiające głównie do kin, charakteryzują się najwyższym budżetem, a co za tym idzie – najlepszą techniczną jakością. Niektóre filmy anime przynoszą olbrzymie dochody, np. Akira, Ghost in the Shell czy Spirited Away: W krainie bogów. Część anime prezentowanych jest jedynie na festiwalach filmowych (lub filmów animowanych); są one krótsze od zwykłych filmów, przykładami mogą być Fuyu no hi czy Mori no densetsu Osamu Tezuki. Innym typem produkcji są filmowe kompilacje, powstające z połączenia fragmentów serialu i zaprezentowane w kinach z różnych powodów.
seriale telewizyjne, emitowane regularnie w telewizji. Charakteryzują się niższą jakością techniczną od OAV i kinówek, ponieważ cały budżet rozłożony jest na wiele odcinków, a nie na jeden film bądź krótką serię. Większość odcinków trwa około dwudziestu trzech minut, które wraz z przerwą na reklamy zapełniają pół godziny czasu antenowego. Pełny sezon to dwadzieścia sześć odcinków, wiele tytułów liczy jednak połowę sezonu, czyli trzynaście epizodów. Większość seriali posiada opening i ending oraz tzw. eyecatche – bardzo krótkie scenki, często humorystyczne lub głupie, sygnalizujące początek lub koniec przerwy na reklamę. Eyecatche często pojawiają się w serialach, generalnie związane są z serią. Po endingu zazwyczaj pojawia się zapowiedź następnego odcinka.
OAV (original animated video; czasami nazywane także OVA), porównywane z miniserialami. Mogą mieć dowolną ilość odcinków i długość; jednoodcinkowe OAV są szczególnie krótkie, zazwyczaj krótsze od filmu pełnometrażowego. Zazwyczaj wypuszczane bezpośrednio na DVD (dawniej kasetach video). Przeważnie są dobrej jakości technicznej, zbliżonej do filmów. Czasami pojawiają się w nich opening, ending i eyecatche.
Ilość odcinków serialu bądź OAV może być naprawdę bardzo duża. Częste w przypadku shōnenów i shōjo jest tworzenie długich serii, np. Dragon Ball Z liczył 291 odcinków, co wraz z pozostałymi dwiema seriami daje łącznie 508 odcinków; pięć serii Czarodziejki z Księżyca to 200 odcinków. Rekordzistami są jednak następujące tytuły (podana ilość odcinków obejmuje jedną serię):

Sazae-san (1969-) – ponad 1900 odcinków
Doraemon (1979-2005) – 1787 odcinków; przed rokiem 1979 i od roku 2005 powstały i powstają inne serie tego serialu
Anpanman (1988-) - ponad 900 odcinków.
Bajki japońskie (1976-1994) – 1471 odcinków
Hoka hoka kazoku (1976-1982) – 1428 odc.
Kirin ashita no calendar (1980-1984) – 1306 odc.
Sekai monoshiri ryoko (1971-1974) – 1006 odc.
Nieznana jest dokładna liczba odcinków Shin-chana, który powstaje od 1992 roku – według niektórych źródeł serial liczy ponad dwa tysiące odcinków. Najbardziej obszernym OAV jest natomiast Ginga eiyū densetsu – w latach 1988-1997 wydano 110 dwudziestoczterominutowych odcinków.

Istnieją jeszcze inne sposoby wydawania anime. Popularny serial może zostać zaadaptowany na film kinowy, będący jakąś jego historią poboczną, sequelem lub prequelem. OAV Tenchi muyō! doczekało się kontynuacji w postaci trzech filmów, trzech serii telewizyjnych, kilku spin-offów i tzw. odcinków specjalnych. Nie wszystkie powstające na bazie anime produkcje są jego kontynuacjami. Prequele i alternatywne historie z reguły bazują na pierwowzorze.

CZYM SIE RÓZNI MANGA OD ANIME
Otóż manga jest komiksem produkcji japońskiej a anime jest to animowany film rysunkowy ogólnie kojarzony z japonią. Dlaczego tylko japońskie komiksy nazywa się mangą? Manga jest to słowo pochodzenia japońskiego. Po polsku będzie to coś w stylu "niepochamowane rysunki" albo "śmieszne rysunki". No tak, ale europejskie komiksy też posiadają takie rysunki. Oczywiście nie tylko japońskie komiksy posiadają tego typu rysunki ale tylko japońskie komiksy są rysowane w takim stylu. Japoński styl rysowania jest odmienny od europejskiego.
informacje z róznych stron internetowych , tekst nie jest mojego autorstwa

Black-engel wto paź 07 / 03:54:35 [Powrót] twój komentarz :)Witam, bardzo fajny blog :)
Zapraszam na www.urusai.pl , tworzony jest tam dział z recenzjami!
Właśnie poszukują osób, które piszą recenzje anime, zachęcam ;)
Gawor wto lut 11 / 07:26:15
| brak www IP: 77.237.15.84

hej slonko , fajny blogasek . kc
misiek wto paź 07 / 08:18:14
| brak www IP: 83.242.70.75

Fajny blog !! Ładny szablon !! Piękne notki !! No i w ogóle supcio !! POZDRO !!!
milena550 wto paź 07 / 08:04:53
| brak www IP: 83.28.32.239

Ciekawy tekst.Przeczytałam tylko trochę bo nie za bardzo mam czasu żeby się tak porządnie wczytać bo muszę przepisać notatki z wykładów...;)Mam nadzieję że wybaczysz.Pozdrawiam
gosiek wto paź 07 / 06:59:45
| brak www IP: 83.5.70.210
Layout: Qukułka | DA | The Killers | Blog4u.pl